Igen mozgalmas évet tudhat maga mögött a város. Elkészült a teljes gátszakasz, járási központtá vált Szentendre, átadták a város első négycsillagos szállodáját. Bor Korzó, felújított Pajor-kúria, új bicikliút és új gyógyszertár Püspökmajoron, s az a bizonyos fél milliárd forintos tartozás elengedése. Márciusi havazás, soha nem látott árvíz, majd azt követően óriási szúnyoginvázió. A tavalyi év legfontosabb helyi történéseit, eseményeit tekintjük át képekkel illusztrálva.
2013. január 1-jével, harminc évvel a járási rendszer megszüntetése után - új szervezeti rendben és új célokkal - ismét létrejöttek a járási hivatalok. Elsősorban okmányirodai feladatokat, a gyermekvédelmi és gyámügyeket, valamint egyes szociális, környezet- és természetvédelmi igazgatási ügyek intézését vették át a településektől. Pest megyében 18 ilyen hivatalt alakítottak ki, melyből az egyik a Szentendrei Járás. Ehhez 13 település (Budakalász, Csobánka, Dunabogdány, Kisoroszi, Leányfalu, Pilisszentkereszt, Pilisszentlászló, Pomáz, Pócsmegyer, Szentendre, Szigetmonostor, Tahitótfalu, Visegrád) tartozik, központja pedig Szentendre.
Január 3-tól ismét változott a helyi tömegközlekedés. A módosított menetrendnek köszönhetően sűrűbben közlekedtek a helyi járatok, az indulási időpontok is némileg változtak. Ezeket egyébként a lakossági észrevételek után építették bele az új menetrendbe.
Január 7-től, a karácsonyi szünetet követően folytatódtak a munkálatok a Dunakorzón. Az elkészült 8-as, 7-es és 6-os szakaszok után nekiláttak az ettől délre lévő mobilgátszakasz, valamint a szervizút kiépítésének.
Január 19. és február 12. között tartották meg a "Keresd az arany fakanalat!" névre hallgató kezdeményezést.
Február 5-én, a reggeli órákban beszakadt a Ferences Gimnázium mellett található parkoló, mert a burkolat alól a talajt kimosta a víz. Személyi sérülés nem történt, a keletkezett beomlás felett parkoló autót a tűzoltóknak kellett eltávolítaniuk.
Korközpontot alapítottak február 6-án, a Dunakorzó 18. szám alatt. Az ötletgazda dr. Jászberényi József, a Zsigmond Király főiskola tanára volt. A kezdeményezés legfőbb céljának tűzte ki, hogy egy olyan akadémiát hozzanak létre, ahol az élethosszig tartó tanulás megvalósítható.
Február 17-én, ünnepélyes keretek között helyezték el a székelyzászlót a Városháza homlokzatán, ezzel tiltakozva a magyar nemzeti jelképek romániai betiltása ellen.
Még februárban született döntés arról, hogy Szentendre nem adja át a kívül belül felújított rendelőintézetét a magyar állam részére.
Február második felében hozták nyilvánosságra a gát és a sétány látványterveit.
Látványterv: szentendre1000ev.hu
A Korközpont március elejétől új néven, Aranykor Központ néven folytatta működését. Az új nevet egy névadó-játék keretében választották ki, melynek győztese Tellin István lett.
Március 8-án került sor a városban Magyarország első mobil árvízvédelmi falának próbafelállítására.
A zord, téli időjárás ellenére sem maradtak el március 15-én a nemzeti ünnep alkalmából rendezett városi ünnepségek. Az ünnepi megemlékezést a Pest Megyei Könyvtár dísztermében tartották meg.
Március 15. és április 7. között rendezték meg a Szentendrei Tavaszi Fesztivált. A programsorozat kínálatában a zenéé volt a főszerep, de emellett irodalmi és zenés színpadi produkciók és kiállítások is színesítették a programot.
Március 24-én tartottak időközi önkormányzati képviselő választást Szentendre 4. számú választókerületében, melyet Horváth Győző, a Fidesz-KDNP jelöltje nagy fölénnyel nyert meg.
Április 4-én dr. Dietz Ferenc polgármester és Bolla Tibor, a BKV Zrt. vezérigazgatója közösen helyezték el a H5-ös hév szentendrei végállomására azt a defibrillátort, melyen a város elvégeztette a szavatossági idő lejárta után szükséges javításokat.
Április 15-én avatták fel a Dumtsa Jenő utcában Csíkszentmihályi Róbert legújabb szobrát, a "Csobogót". A szobor, ahogy a neve is mutatja, vizes elemként funkcionál a belvárosban.
Ugyanezen a napon kezdődött meg Szentendre számos pontján a földutak karbantartása, többek között Izbégen. Erre különösen nagy szükség volt, hiszen a hosszú, hideg tél nem csak az aszfalt burkolatú utakat, hanem a földutakat is nagymértékben károsították.
Április 17-én vízügyi szakemberek és a mobilfal elemeit szállító cég munkatársai 8 órás elméleti képzést tartottak a mobil árvízvédelmi falat a jövőben felállító három 8-10 fős csapatnak. Másnap, április 18-án a mobilfalat a teljes, 333 méteres szakaszon állították fel, mely összesen 4 órát vett igénybe.
Fotók: Szentendrei Körkép+A Föld napja alkalmából, április 19. és 23. között a város közel 30 pontján végeztek takarítást, így többek között a Bükkös-patak mentén, a Templomdombon és Izbégen is. A város megtisztításában több mint ezer ember vett részt.
Millenniumi Díjat kapott április 26-án a Szentendrei Skanzen. A díjat dr. Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója vette át Budapesten.
Ebben a hónapban tovább folytatódtak a gát munkálatai: a 6-os szakaszon a szivárgó rendszer építésén dolgoztak, az 5-ös szakaszon megkezdték a gát köveinek elbontását, a 4-es szakaszon pedig elbontották a korábbi kerékpárutat és elkezdődött a résvezető gerenda építése.
Fotók: Szentendrei Körkép+A hagyományos Szentendrei Majális megrendezésére április 30. és május 1-je között, a Postás strandon került sor.
Május 1-jétől több helyi autóbuszvonalon is változott a menetrend, mely új járatpárok indítását is jelentette.
Május 3-án ismét kezdetét vette a Dumtsa Korzó. A második alkalommal megrendezett fesztiválsorozat megújulva, kibővített programkínálattal várta az érdeklődőket. 2013-ban már vasárnap is, egészen este 9-ig állt a látogatók rendelkezésére.
Május első napjaiban a gyakori, hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék következtében, a város több pontján is gondot okozott a csapadékvíz-elvezetés és a szennyvíz feltörése. A heves esőzések hatására a Bogdányi utcában és a Stromfeld utcában is a talajból szivárgott vissza a szennyvíz. Dr. Dietz Ferenc polgármester a helyzet minél előbbi megoldása érdekében már másnap reggel egyeztetést és helyszíni bejárást hívott össze.
Még május elején véget értek a Szentendrei Szeniorok Iskolájának első tanfolyamai. A képzések rendkívül népszerűek voltak, ahol az érdeklődők angol, kezdő internet, környezetvédelem és művészettörténet témakörökben képezhették magukat.
Május 9-én megkezdték a Dunakorzón, a Rév utcánál még április 25-én beszakadt csatorna javítását és cseréjét, emiatt két hétre lezárták a gépjárműforgalom elől a Dunakorzót, a Napórásház és a Rév utca között. Az út ezen szakasza egy igen régi cső korróziója miatt szakadt be, ezért a csatorna mintegy 40 méteres szakaszának teljes cseréje elkerülhetetlen volt.
Fotók: Szentendrei Körkép+A 400 millió forintos összberuházással épült négycsillagos Bükkös Hotel**** & Spa ünnepélyes megnyitására május 24-én került sor. A szálloda 22 jól felszerelt, kényelmes szobával, tetőterasszal, konferenciateremmel, teremgarázzsal és wellness részleggel várja a pihenni vágyókat.
Fotó: Szentendrei Körkép+
Szintén ezen a napon, a Szentendrei Református Gimnázium és Szentendre Város Önkormányzatának együttműködésével került sor 7 buszmegálló és 13 pad felújítására, lefestésére a város több pontján.
Június első felében minden idők legnagyobb árvize vonult le a Dunán. Szentendre a figyelem középpontjába került, hiszen eddig még sehol nem alkalmaztak hazánkban árvízi védekezésre mobilgátat. Felállítására több nappal az árvíz előtt, már június 3-án sor került. Június 6-án a másodfokú, másnap a harmadfokú árvízvédelmi készültséget is elrendelték. Lezárták a Pap-szigetet és a Dunakorzót. 6-án a 20 ezer homokzsákból 5070 került felhasználásra. 200 önkéntes, 50 honvéd, 6 tűzoltó, 18 rendőr, valamint 6 polgárőr segítette az aznapi védekezést. Június 8-án Dr. Tarnai Richárd, a Pest Megyei Védelmi Bizottság elnöke elrendelte, hogy a Városkaputól a 11-es úton kizárólag a Dunakanyarban élők jöhetnek be. A kritikus napokon több vezető politikus, így Orbán Viktor miniszterelnök, Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter, valamint Hende Csaba honvédelmi miniszter is megjelent a városban, s a védekezésben is segítettek. A Duna Szentendrénél végül minden eddigi rekordot, így a 2002-es és a 2006-os szintet is jócskán megdöntve, június 9-én, 796 centiméteren tetőzött.
Fotók: Szentendrei Körkép+Június 6-án megkezdődött a Szentlászlói út izbégi szakaszának felújítása.
Június 18-án kezdődött és egészen szeptember 1-ig várta az érdeklődőket a 2013-as Szentendrei Teátrum és Nyár. A rendezvénysorozat a felújított egykori Pajor Kúriában helyet kapó Ferenczy Múzeum épületének ünnepélyes átadásával vette kezdetét.
Az árhullám levonultával, június 21-én tudták folytatni az építők a gát további munkálatait. A Lázár cár téren koncertekkel köszönték meg a 6000 árvízi segítőnek a védekezésben nyújtott támogatást.
Június 22-én tartották a Szentendrei Múzeumok és Galériák Éjszakáját.
Áldozatos munkájukért mondott köszönetet Hende Csaba honvédelmi miniszternek és a honvédeknek dr. Dietz Ferenc polgármester június 25-én.
Az árhullám nyomában kialakuló hatalmas szúnyoginvázió több héten keresztül tette elviselhetetlenné a szentendreiek életét, ezért a nyár folyamán több ütemben volt szükség szúnyoggyérítésre.
Július folyamán megkezdődött Izbégen a Kéki I., majd a Kéki II. rekultivációja.
Júliusban a heteken át tartó hőhullámok könnyebb elviselésére a város több pontján, így például a Dumtsa Jenő utcában és a Püspökmajori lakótelepen is párakapukat állítottak fel, a Pap-szigeti strandot pedig ideiglenes jelleggel megnyitották.
Augusztus 1-jén adták át a Pomázt Szentendrével összekötő, 2,5 kilométeres felújított útszakaszt, mely 384 millió forintnyi uniós forrásból valósult meg.
A nyár utolsó hónapjában kisebb ráncfelvarráson esett át a hév végállomás. Az ünnepélyes átadóra augusztus 21-én került sor.
Fotó: bkk.hu
2013-ban első alkalommal, Művészet és Mámor címmel tartottak bor és gasztrofesztivált augusztus 30. és szeptember 1. között. A Lázár cár téren Gasztropiac, a Dunakorzón Borkorzó várta a látogatókat. Ugyanekkor került sor - immáron nyolcadik alkalommal - a Szentendre Éjjel-Nappal Nyitva névre hallgató fesztivál megrendezésére. Javában tartott a Dumtsa Korzó is, így több ezren élvezték a nyár utolsó hétvégéjét a belvárosban.
Szeptember 7-én vehették birtokba a bringások a mobilfal és a Duna között kialakított új bicikliutat.
Október 4-én és 5-én Szentendrére látogatott a Budapest Rally. A szervizparkot a Dunakorzón alakították ki, a versenyeket pedig a Pilisben tartották meg.
Videó: Hajner Gyula
Október 5-én tartották meg a "Négy elem" és a "Vízalatti tárlat" ünnepélyes megnyitóját. Előbbit a Művészet Malomban, utóbbit a Szentendrei Városi Uszodában (V-8).
Október 7-én megkezdődött az új gyógyszertár építése a Püspökmajori lakótelepen, a V-8 uszodával szembeni, korábban régóta üresen álló telken.
Fotó: szentendre1000ev.hu
Október 19-én rendezte meg a Bükkös-partiak Baráti Köre Egyesület az önkormányzattal és a VSZ Zrt.-vel közösen a Bükkös-patak őszi nagytakarítását.
November 6-án kezdték meg a facsemeték elültetését a korzó sétányán. Összesen 48 darab juharlevelű platánt ültettek el, emellett cserjesort telepítettek és füvesítést is végeztek a mobilfal Duna felőli oldalán. Az ezt követő napokban elvégezték a gyöngykavics terítését is, a munkálatokkal november 18-án végeztek a Dunakorzón.
Fotó: Szentendrei Körkép+
November 7-én adták át a Szabadkai úton lévő felújított bérlakásokat. Kicserélték a nyílászárókat, az épületek szigetelést kaptak, valamint új belső burkolatokat raktak le. A projekt mintegy 38 millió forintból valósult meg.
Ezen a napon, ünnepélyes keretek között adták át a Szentendrét Visegráddal összekötő út 3,5 kilométeres szakaszát. A felújítást a Közútkezelő végezte el, melyre mintegy 618 millió forintot költöttek uniós forrásból. Az említett útszakaszon a burkolatot 6 méteresre szélesítették, két új réteg beépítésével megerősítették. Felújították a buszmegállókat, korszerűsítették a csapadékvíz-elvezető rendszert.
November 20-án került sor a belvárosban a helyreállított Asszonyi-kút átadására. Asszonyi Tamás alkotását 10 évvel ezelőtt ledöntötték, majd egy éve a Céh utcai raktárból került elő.
November 30-án indult, s egészen január 5-ig tartott az Adventtől Vízkeresztig Szentendrén. Adventi vásárral, szabadtéri rendezvényekkel, változatos kiállításokkal és művészeti programokkal várták a városba látogatókat és a helybelieket.
Advent második hetében, december 11-én ismeretlenek festékszóróval fújták le az Alsó-Izbég téren található Krisztus-keresztet. A rendőrség nyomozást indított, s megkezdte az esetleges szemtanúk felkutatását.
A Szentendrei Képviselő Testület december 12-én tartott ülésén elengedte Simon Péter és a nevéhez köthető Quali Team Kft. mintegy félmilliárdos tartozását. Az önkormányzat elvetette a cég elleni igényérvényesítést, ennek értelmében nem kívánja behajtani rajta a szakértői vélemény szerint 587 millió forintos tartozását. A Quali-Team Kft. volt egyébként a V-8 uszoda beruházásának ötletgazdája, majd elindítója. A beruházást, majd üzemeltetést követően azonban a városvezetés és a cég között több lépcsőben szerződésmódosítások történtek, melynek végeredményeként – a 445 milliós adóssággal együtt – a város tulajdonába került az intézmény.
December 15-ével megszűnt az autóbusz-közlekedés Szentendre, pilisszentlászlói elágazás és Dömörkapu, autóbusz-forduló megállóhelyek között, így a 870-es jelzésű autóbuszok Szentendre, autóbusz-állomástól Pilisszentlászlóig közlekednek.
December 18-án megnyílt Püspökmajor új gyógyszertára a Kálvária úton.
December 28-án éjjel ismeretlen tettes megrongálta a szentendrei evangélikus templom melletti Betlehemet. A kilenc alakja közül ötöt teljesen tönkretett. A Szentendrei Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya rongálás vétsége miatt megkezdte a nyomozást. A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője nettó 200 ezer forint díjat ajánlott fel a nyomravezetőnek.
December 31-ről január 1-jére virradó éjjel ismeretlenek ismét meggyalázták ugyanezt a Betlehemet. A tettesek lefejezték és leköpdösték a kisded Jézus jászolban fekvő szobrát.
2013-ban ünnepelte 60. születésnapját a Pest Megyei Könyvtár. A Vujicsics Tihamér zeneiskola pedig megalapításának 50. évfordulójára emlékezett ünnepélyes keretek között.