10 évvel ezelőtt, 2004. május 1-jén csatlakozott Magyarország az Európai Unióhoz. Következzen Szentendre hat kiemelkedő fejlesztése a csatlakozás 10. évfordulója alkalmából.
1. Szentendre Város Egészségügyi Intézményei (SZEI)
2011. augusztus 29-én tizennégy szakrendeléssel nyitotta meg kapuit Szentendre Város Egészségügyi Intézményei (SZEI), amely uniós társfinanszírozással, a Szentendre 1000 év+ program részeként újult meg. A modern külső mellé modern belső is társul: új orvosi eszközök, bútorok és informatikai rendszer is került a Dunakanyar legnívósabb egészségügyi intézményébe.
Fotó: Szentendre1000év+
2. Belvárosi rehabilitáció
A 2011-ben, uniós támogatásból megvalósuló beruházás eredményeként megszépültek a belváros közterületei, burkolatai, valamint több jelentős épület is felújításra került. A fejlesztés célja az volt, hogy mind a helyiek, mind a turisták számára egy élhetőbb belváros kerüljön kialakításra a meglévő kulturális értékek és hagyományok ápolása mellett. A fejlesztések fontos célkitűzése volt többek között a lakosságot célzó köz-, kereskedelmi és egyéb szolgáltatások megtelepedésének, illetve a meglévők fejlesztésének ösztönzése, valamint a belvárosi bérlakásállomány rehabilitációja. Az 1.092.475.000 Ft. összköltségű projekt kivitelezője az ÉPKAR Zrt volt.
3. A Művészet Malom rekonstrukciója
A belvárosi rehabilitáció részeként került sor a Művészet Malom felújítására is. A város döntésének eredményeként 2011-ben európai uniós pályázat keretében újjáépült az egykori déli szárny, az épületegyüttes további részei is új arculatot kaptak és a látogatók kiszolgálását segítő új funkciók elhelyezésére is lehetőség nyílt. A megújult Művészet Malom az alapítók elképzeléseivel összhangban továbbra is a szentendrei művészet gazdag múltjának feltárását, jelenének folyamatos bemutatását szolgálja és a jövő művésznemzedékei számára is bemutatkozási lehetőséget biztosít.
Fotó: Flickr
4. Mobil árvízvédelmi fal - Gátprojekt
2012 szeptembere és 2013 novembere között, mintegy 1,3 milliárd forintnyi uniós forrásból megvalósult projekt Szentendre legnagyobb beruházása volt az elmúlt évtizedekben. 333 méter hosszban mobil árvízvédelmi falat építettek, a korábbi földgátat ezen a szakaszon teljesen elbontották. A régi védmű megmaradó szakaszait megerősítették, új szervizút létesült. 48 darab fát és több száz cserjét ültettek el a sétány mentén, új kialakítást kapott a sétány. A pályázat része a mobilgát elemeit tároló épület felépítése is, melyre a VSZ Zrt. területén került sor.
Fotó: Épülettár
5. Concerto-program
A Concerto ez esetben nem egy kulturális rendezvényt jelez, hanem egy Európai Uniós pályázatot. A Concerto pályázat a fenntartható várost célozza meg nagy léptékű demonstrációs projektekkel, melyeknek 70%-a demonstráció, 20%-a kutatás. Szentendre város 2009-ben elnyerte az energetikai korszerűsítésre vonatkozó Európai Uniós támogatást, mely támogatás a korszerűsítés teljes összegének, nettó 50%-ban vehető igénybe. A projekt 2009. december elsején indult, öt évig tart és költségvetése közel 5 milliárd forint, melyből az Uniós támogatás 3 milliárd forintot tesz ki.
6. Dunakanyari csatornázás
Szentendre Város, Leányfalu Nagyközség, Tahitótfalu, Pócsmegyer és Szigetmonostor Község Önkormányzata Dunakanyari Csatornázási Társulás (DCST) néven önkormányzati társulást alapítottak, amely 2010. szeptember 9-én került bejegyzésre. Az öt település által benyújtott pályázat pozitív döntésben részesült, a Támogatási Szerződést 2011. december 19-én írták alá, ennek alapján több mint 3 milliárd Ft uniós támogatásban részesült a projekt. Az előkészítési munkák 2009. évben kezdődtek meg, melynek költségeit az érintett települések biztosították. A beruházás kiviteli munkálatai rövidesen indulnak, jelenleg az engedélyezési dokumentáció összeállítása és véglegesítése zajlik. Várhatóan 2015 őszén befejeződő projekt során mintegy 51 km hosszú csővezeték kerül lefektetésre. A beruházás alkalmával 3049 támogatott, és 791 nem támogatott bekötés valósul meg.