Lezárult a városi szennyvíztisztító telep fejlesztésének előkészítési szakasza - közölte a projektért felelős DMRV Zrt. A beruházás a Széchenyi 2020 keretében valósulhat meg.
A Duna Menti Regionális Vízmű Zártkörűen Működő Részvénytársaság (DMRV Zrt.) a Környezet és Energia Operatív Program keretein belül nyújtott be pályázatot a szentendrei szennyvíztisztító telep fejlesztésének előkészítési munkálataira. A nettó 61,11 millió Ft összköltségű és 85%-os támogatási aránnyal bíró projekt-előkészítési szakasz az Európai Unió és a Magyar Állam finanszírozásával valósult meg.
A telep a környező agglomerációs települések (Szentendre, Pomáz, Csobánka, Leányfalu, Tahitótfalu, Dunabogdány, Visegrád, Szentgyörgypuszta, Kisoroszi, Pócsmegyer és Szigetmonostor) szennyvizét fogadja. A szennyvíztisztító már jelenleg is túlterhelt, technológiailag elavult, feladatát az előírt határértéket megközelítve képes csak ellátni, ezért fejlesztése mára szükségessé vált.
2020-ig készülhet el a szentendrei szennyvíztisztító fejlesztése
Fotó: DMRV
A most lezáródó előkészítési szakasz célja olyan tervek készítése volt, amelyek lehetővé teszik a szennyvíz hosszútávú, ártalommentes elhelyezését, valamint a szennyvíztisztító telep előírásoknak megfelelő üzemeltetését.
Mostanra elkészült a beruházás megvalósíthatósági tanulmánya és műszaki tervdokumentációja, melyben az alábbi megoldásokat javasolják a szakemberek:
- a telep technológiai fejlesztése, igazodva a vízminőség-védelmi követelményekhez;
- az elő-mechanikai tisztítósor kapacitásának korszerűsítése és növelése
- műtárgyanként szabályozható vízosztás-kormányzás megvalósítása;
- az iszapkezelési technológia felülvizsgálata és kapacitásának bővítése, az iszapkezelő gépház és üzemviteli épület teljes körű felújítása;
- rothasztó kapacitás felülvizsgálata és új rothasztó torony létesítése;
- új kigázosító műtárgy és biogáz tartály létesítése;
- új csatornaiszap fogadó műtárgy, illetve gépészet és a szükséges rendszerkapcsolatok kiépítése;
- az agglomeráció hálózatában található szennyvízátemelők rekonstrukciója.
A kivitelezés a Széchenyi 2020-as időszakban valósulhat meg. A fejlesztés lehetővé teszi a megnövekedett igények kielégítését és a jogszabályi előírások betartását. A projektnek köszönhetően
tökéletesebben tisztított szennyvíz kerülhet vissza a természetbe, csökkentve a Duna környezeti terhelését.
A szennyvíz kezelésével járó kellemetlen szagok is várhatóan minimálisra csökkennek, mely pozitívan befolyásolja az itt élők, a telep környezetében dolgozók, és a közelben haladó kerékpárosok közérzetét is.