A NAV és a rendőrség is elutasította a Ferenczy Múzeum költségvetésében kialakult jelentős hiány miatt tett feljelentést. Egyelőre nem tudni, kit terhel a felelősség.
Az ügyben még tavaly december 9-én tett feljelentést ismeretlen tettes ellen Verseghi-Nagy Miklós polgármester, melyet mind a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatósága, mind a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé benyújtott.
A TESZ Facebook-oldalán közzétett dokumentumból kiderül, hogy a NAV már 2015. december 16-án, a rendőrség pedig majd' egy hónappal később, 2016. január 14-én hozta meg elutasító határozatát, mindkettő bűncselekmény hiányára hivatkozva.
Sem a vizsgálati jelentésben, sem az annak kiegészítésében foglaltak alapján nem állapítható meg a törvény által előírt kötelezettségek megszegése az adóhatóság szerint, "amely által a gazdálkodó tevékenységének alapelemei véglegesen és helyrehozhatatlanul áttekinthetetlenné, megismerhetetlenné, a potenciális érdeklődők számára hozzáférhetetlenné válna". A NAV az eljárás lefolytatását egyébként a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságnak adta át, mivel ők rendelkeznek hatáskörrel és illetékességgel.
A rendőrség a döntését azzal indokolta, hogy "a feljelentés kiegészítés során beszerzett adatok bűncselekmény gyanúját nem támasztják alá".
Arra vonatkozóan nem tartalmaznak érdemi információt, bizonyítékot, hogy a Ferenczy Múzeumban dolgozó személyek vagyonkezelési kötelezettségüket akár szándékosan, akár gondatlanságból megszegték, vagy elhanyagolták volna és e cselekményükkel összefüggésben vagyoni hátrány érte volna a Múzeumot, vagy az Önkormányzatot.
Egyelőre nem tudni, történt-e bűncselekmény és ha igen, mikor.
Fotó: Társaság az Élhető Szentendréért
Emlékezetes, a tavaly december 10-i testületi ülésen Gulyás Gábor, a Ferenczy Múzeum igazgatója és a városvezetés is azt állította, hogy a tetemes hiányért nem őket, hanem az előző vezetést (utalva ezzel Kálnoki-Gyöngyössi Márton korábbi igazgatóra) terheli a felelősség, mondván, "csak az elmúlt hónapokban jutottak tudomására", mivel "a pénzügyi nyilvántartásokban nem szerepeltek”.
Az ellenzéki képviselők akkor felháborodtak azon az előterjesztésen, mely szerint az adófizetők pénzéből kell 300 millió forinttal kisegíteni az intézmény üzemeltetését. Holló István jobbikos képviselő decemberben határozottan kijelentette, hogy szerinte Gyürk Dorottya, Szentendre kulturális alpolgármestere tehető felelőssé az ügyben, ezért felszólította, hogy mondjon le.