A helyiek társadalmi párbeszédet és az érintettek bevonását kérik a szobor helyszínének kiválasztásánál.
Tizenhatan írták alá azt a nyílt levelet, amelyet mind Verseghi-Nagy Miklós polgármester, mind az összes önkormányzati képviselő kézhez kapott. Ebben arra kérik a városvezetést, hogy az érintettekkel közösen találjanak megfelelő helyszínt a szobor felállítására, és hogy a jelenlegi helyszínt erre ne engedélyezzék. Továbbá azt írták,
induljon el egy nyilvános lakossági fórum az ideális helyszín kijelölésére és a társadalmi feszültségek megszüntetésére, és csak akkor történjen meg a turul szobor felállításának az engedélyezése, ha tárgyalások mentén sikerül konszenzusra jutni.
Eközben az Eleven Emlékmű csoport szerda estére beszélgetést szervezett "Jön a Turul? címmel a Sztaravodai út kereszteződéséhez.
Folyamatosan pörögnek az események, mióta a szobor talapzatának építéséhez jogellenesen látott neki a Szentendrei Konzervatív Kör. A leendő szobor oszlopára a péntek éjjel, máig ismeretlenek által felhelyezett antiszemita felirat miatt Verseghi-Nagy Miklós közleményt is kiadott. A polgármester ebben többek között azt írta, "Szentendre Város Önkormányzata és a magam nevében határozottan tiltakozom a város közterületén megjelent antiszemita feliratok ellen. A gyalázkodó, kirekesztő magatartást minden formájában elítélem, és mélységes együttérzésemet fejezem ki az érintetteknek." A feliratot Holló István jobbikos képviselő is elítélte.
A felirat, melyet szombatra virradó éjjel ragasztottak fel ismeretlenek a szobor talapzatára. Fotó: 444.hu
A Turul szobor ügyében egyébként ma tárgyal a Tervtanács - erről a magyarnarancs.hu írt. A portál beszámolója szerint ha ott meg is születik a hozzájárulás, a képviselő-testületnek is tárgyalnia kell az ügyet. Mivel azonban jelenleg nyári szünet van, szeptemberig nincs ülés a Városházán. Holló István szerint ezért jó esély van arra, hogy rendkívüli ülést kell majd emiatt összehívni.
A civilek nyílt levelét alább olvashatják teljes terjedelmében.
Nyílt levél Verseghi-Nagy Miklós polgármester
és Szentendre Városának képviselő-testülete számára
Tisztelt Polgármester Úr! Tisztelt Képviselő-testület!
Bizonyára mára már Ön is és a testület is értesült az elmúlt néhány nap eseményeiről, amelyek a Sztaravodai út és 11-es út találkozásánál lévő térre tervezett turul szobor felállítása körül forogtak. A város ezt a helyszínt jelölte meg a szobor felállítására.
2016. 06. 24-én a Szentendrei Konzervatív Kör munkásai újból megjelentek a helyszínen, hogy folytassák az akkor már hetek óta álló, engedély nélkül épített talapzaton a további munkálatokat. Az egyik tiltakozó a tartórúdra mászva akadályozta meg a jogszerűtlen építkezés folytatását. Az építtetők részéről ekkor Filó András értesítette a rendőrséget, mondván Horváth Balázs garázdaságot követ el. Erre a hívásra a rendőrség három autóval vonult a helyszínre. Az ott lévőket igazoltatták, megállapították, hogy a szoborépítés és a tartóoszlopra mászás is jogsértő. Mindeközben a talapzat betonozásán egy személy továbbra is dolgozott, ezt a rendőrség nem akadályozta meg.
A tiltakozó akcióra válaszul aznap este valaki a következő, megítélésünk szerint antiszemita feliratot helyezte el három A4-es méretű lapon: „Akit zavar a turul szobor, költözzön Izraelbe! Magyarország a mi hazánk! Isten áldd meg, a magyart!”
Az eseményekről több videó, a kihelyezett feliratról több fotó is készült. Kubatovics Áron a facebook-on egy nyilvános posztban összegezte a történéseket, ami alatt nagyon heves és olykor minősíthetetlen vita alakult ki. [1] [2]
Az ok, amiért ezt a levelet írjuk az, hogy az ügyet komoly aggodalmak és félelmek kísérik, figyelemfelhívásunkkal szeretnénk a segítségére lenni ezeknek a feloldásában!
- Azt gondoljuk, hogy a turul szobor felállítása a jelenleg kijelölt helyen – mint az események is mutatják – súlyos társadalmi feszültséget okoz, ami sem a szobor állíttatói, sem a lakosok, sem a város vezetése számára nem kívánatos.
- A megépített oszlopra kifüggesztett antiszemita felirat jelzi, hogy a turul egyeseknek ma is a zsidóellenesség szimbóluma - és ekként is használják. Azt szeretnénk, ha Szentendrén a nemzetiségek és vallások békés egymás mellett élésének hagyománya folytatódhatna. Ennek érvényre juttatásában aktív együttműködésünket ajánljuk, és elvárjuk a város vezetésének aktív és hatékony közreműködését is.
- A helyszínen jelenleg egy hozzávetőlegesen 300 éves műemlék található, ami Szentendre város történelmének értékes része. Ez a kereszt, a szerb kereszt a 18. század óta jelzi a város határát, amit méltatlanul, kényszerből a 11-es út építésekor áthelyeztek. Azt gondoljuk, az emlékmű ismételt megbolygatása felesleges és sérti a város tradícióit, különösen egy ilyen megosztó szobor felállítása miatt.
- A szerb kereszt és a turul szobor egy téren való felállítása ambivalens.
- A jelenlegi nagyfeszültségű vezetékek mellett egy ilyen méretű fémszobor elhelyezése életveszélyes lehet, tudomásunk szerint nincsen semmilyen szakvélemény, ami ezt megnyugtatóan cáfolná.
- A lakókkal semmilyen kommunikáció nem folyt (látványtervet sem találtunk, amennyiben ilyen létezik, az nincs megfelelően publikálva), sokak számára csak abból derült ki, hogy a lakókörnyezetük jelentősen meg fog változni, hogy látták az építkezés nyomait. Ezt nem tartjuk elfogadhatónak.
Kérjük, hogy ezeket a szempontokat figyelembe véve találjunk az érintettekkel közösen megfelelő helyszínt a szobor felállítására, a jelenlegi helyszínt erre ne engedélyezzék!
Kérjük, hogy induljon el egy nyilvános lakossági fórum az ideális helyszín kijelölésére és a társadalmi feszültségek megszüntetésére, és csak akkor történjen meg a turul szobor felállításának az engedélyezése, ha tárgyalások mentén sikerül konszenzusra jutni, hiszen ez, a megosztottság elkerülése végett, mindannyiunk közös érdeke!
Ha a szobor a konszenzust követően itt kerülne felállításra, úgy kérjük biztosítsák, hogy a biztonságos elhelyezéshez szükséges munkálatokat még a szobor állítása előtt elvégzik, hogy senki testi épségét ne veszélyeztessék az elektromos vezetékek.
Kérjük, intézkedjenek, hogy a jogszabályi előírásoknak megfelelően haladéktalanul történjen meg az eredeti állapot visszarendezése a megnyugtató döntés meghozataláig. Rossz üzenet lenne, ha a város vezetése nem a helyzet súlyosságának megfelelően szankcionálná az országos nyilvánosságot kapott illegális építkezés elkövetőit.
[1]
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1107766729262112&set=a.491053057600152.107245.100000863864389&type=3&pnref=story
[2]
https://www.facebook.com/aron.kubatovics/videos/1107882972583821/
Tisztelettel:
Szulovszky István, Szeles Katalin, Barta Klára, Horváth Kertész Balázs, Pápai Péter Mátyás, Tóth Rudolf, Makai Erzsi, Szirony Erzsébet, Tóth Rudolf, Pikler Éva, Száva Pál, Ráczkevi Irén, Bócz Péter, Bajkóné Túroczi Judit, Krasznahorkai Emma, Klein László
A kezdeményezést az Eleven Emlékmű Szentendrén csoport támogatja, és a széleskörű lakossági egyeztetéshez szakmai segítséget nyújt.
Szentendre, 2016.06.26.