A volt szovjet laktanya felől áramló, rákkeltő anyag még nem érte el a szentendrei ivóvízbázist.
Közleményt adott ki a héten a Duna Menti Regionális Vízművek, miután az elmúlt hetekben aggasztó hírek láttak napvilágot a sajtóban. A többi között a 24.hu írta meg még március végén, hogy rákkeltő hatású vegyi szennyezés veszélyezteti Szentendre ivóvízbázisát. A hír azután jelent meg, hogy Baranyi Krisztina, az Együtt képviselője Facebook-oldalán arról írt:
Olyan mértékű vegyi szennyezés van itt a felszín alatti vízkészletben - egy régi szovjet laktanya és egy iparterület szennyezése - aminek láttán megborzonghat minden valamirevaló környezetvédelmi szakember.
Hozzátette, hogy "a legnagyobb kockázatot az emberen bizonyítottan rákkeltő hatású klórozott szénhidrogének, főképpen a vinil-klorid okozza. Mivel ez egy bomlástermék, a koncentrációja egyre csak növekszik, volt olyan időszak, amikor két hónap alatt két és félszeresére emelkedett!"
Április 5-én az ügyben lakossági fórumot tartottak Szentendrén, ahol maga Baranya Krisztina is részt vett. Meghívták még a DMRV műszaki igazgatóját és a Greenpeace egyik aktivistáját is. A vízművek vezetője a fórumon azt mondta, hogy az ivóvizünk tiszta, és ha elszennyeződik egy kút, akkor azonnal be fogják zárni. Szerinte azonban ez hatalmas veszteség lenne, mert értékes, pótolhatatlan vízbázist veszítenénk el. 20 éve ismert a probléma, akkor 3 kutat be is kellett zárni a szennyeződés miatt, azóta folyamatosan ellenőrzik a víz tisztaságát. A rákkeltő anyag ugyan nem érte még el a többi kutat, de ha nem történik az ügyben semmi, akkor ez előbb-utóbb megtörténik - tette hozzá.
A DMRV szakemberei elmondták, hogy az érintett szervezetek, szakhatóságok tudnak a volt szovjet laktanya felől érkező szennyezésről. Folyamatosan tájékoztatják az illetékeseket a mérések eredményeiről, és arról, hogy nagy a baj, de ennél többet nem tehetnek. A műszaki igazgató a fórumon elkeseredett hangon azt mondta, hogy a szakhatóságok nem működnek jól, nem oldanak meg semmit. Szerinte itt már csak a politikai eszközök maradnak.
A vízművek április 20-án adott ki rövid közleményt a legújabb vizsgálatokról. Ebben azt írták:
A 2017. áprilisában végzett vizsgálatok alapján megállapítható, hogy a Szentendre Regionális Déli Vízbázisról szolgáltatott ivóvízből továbbra sem mutathatók ki a Szentendre déli határában feltárt klórozott szénhidrogén szennyezőanyagok.
Forrás: DMRV, 24.hu, pomazicseresznye.hu