Szeretnék elérni, hogy minden strand, kiemelten a szabadstrandok magas színvonalú szolgáltatást tudjanak nyújtani.
Folytatódik a 2018-ban kezdődött strandfejlesztési program, a most induló második ütemben 1 milliárd forintból újulhatnak meg a dunakanyari strandok - jelentette be a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója csütörtökön a kisoroszi Szigetcsúcson tartott sajtótájékoztatón. A Tisza-tavi strandokra szintén 1 milliárd, a balatoni szabadstrandokra pedig további 3 milliárd forint jut.
Guller Zoltán kiemelte: az MTÜ célja, hogy 2030-ig az összes magyarországi szabadvízi strand megújuljon. Mint fogalmazott: mára a belföldi turizmus lett a magyar turizmus motorja, ezért indult el két évvel ezelőtt a strandfejlesztési program. Az első ütemben tavaly mintegy 2 milliárd forintos támogatást kapott több mint 30 balatoni település fizetős strandja.
Az idén 5 milliárd forint keretösszeggel indul el a strandfejlesztés második üteme, amelyben a szabadstrandok infrastruktúrafejlesztésére, a partszakaszok rendbetételére, vízi attrakciók létrehozására fordíthatók az összegek.
A kormány által az önkormányzatoknak biztosított támogatással a Balatonnál valamennyi szabadstrandon további fejlesztések valósulhatnak meg,
a Dunakanyarban Komárom, Esztergom, Visegrád, Zebegény, Kisoroszi, Verőce és Szentendre Duna-parti strandjai újulhatnak meg,
míg a Tisza-tónál Abádszalók, Kisköre, Tiszanána, Sarud, Poroszló, Tiszabábolna és Tiszafüred tóparti strandjai.
Idén elindul a program negyedik eleme is, amely a strandokon található gasztronómiai létesítmények fejlesztését szolgálja. Szeretnék ugyanis elérni 2030-ig, hogy mindenhol magas színvonalú szolgáltatás legyen, kiemelten a szabadstrandokon. Guller Zoltán hozzátette: a következő strandszezonokban egyre több helyszínen találkozhatunk megújult, magasabb színvonalú vagy akár új strandolási lehetőségekkel.
Fürdőzők Szentendrén a Postás strandnál lévő szabadstrandon 2018. július 28-án.
Fotó: MTI / Mohai Balázs
A Magyar Turisztikai Ügynökség ismertetője szerint megújulnak a partszakaszok, a zöldfelületek, a vízparti lépcsők és burkolatok, az öltözők és vizesblokkok, minden olyan minőségben, ami a 21. századi fürdőhelyektől elvárható és ami a kiemelt turisztikai térségekhez méltó kiépítettséget biztosít, ezáltal is növelve turisztikai vonzerejüket.
A fejlesztéseknél irányadó szempont lesz a családbarát szolgáltatások bővítése, például biztonságos, árnyékolt játszótéri eszközök kialakítása, vagy a gyermekek magasságának megfelelő kapaszkodókorlát biztosítása a vízbejutásnál, illetve családbarát vizesblokkok és baba-mama szoba kiépítése. Nagy hangsúlyt kap a vízbiztonságot növelő, vízimentést segítő eszközök beszerzésének támogatása, és a vízi attrakciók, sportolási lehetőségek bővítése - mint sportpályák létrehozása, kenuzást, kajakozást és vízi labdasportokat támogató feltételek megteremtése.
A program célja továbbá az is, hogy a strandok a főszezonon kívüli élménykínálatukat is gazdagíthassák, teret adjanak tavaszi-őszi-téli rendezvények lebonyolítására, és hangsúlyt kap az egészségturisztikai és a szezonhosszabbítást elősegítő szolgáltatások (pl. szauna, korcsolyapálya) kialakítása is.