Okostelefonra telepített applikációt és a parkolást segítő rendszert adtak át a belvárosban.
Fotók: MTI / Illyés Tibor
A hazánkban egyedülálló, először Szentendrén bemutatott "okos parkolási zóna" a ZTE Hungary mintaprojektje. Lényege, hogy a parkolót keresőket mobiltelefonos applikáció vezeti a szabad helyekhez, illetve a behajtási pontnál elhelyezett út menti kijelző tájékoztat a szabad helyek számáról. Az aktuális információkat, azaz, hogy mennyi szabad hely áll rendelkezésre,
a parkolóhelyek aszfaltjába süllyesztett érzékelők továbbítják a rendszer központjába.
A rendszer egyelőre 66 parkolóhelyet tart nyilván a Duna-korzón a Bükkös pataktól a Péter Pál utcáig terjedő szakaszon. A városban három hónapon át pilot projektként működő parkolásirányítási rendszert Liu Siao Kang, a ZTE Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója adta át Szentendre vezetésének.
Liu Siao Kang az átadón elmondta: a ZTE smart city projekt már több mint 40 országban van jelen, a cég irányításával több mint 140 városban alakítottak ki okos megoldásokat. Hozzátette, a ZTE folytatja innovációs fejlesztéseit és erősíteni kívánja kapcsolatát a magyar kormánnyal.
Verseghi-Nagy Miklós polgármester az együttműködést megköszönve elmondta:
örömmel mondtak igent a felkérésre, mert a kezdetektől biztos volt abban, hogy Szentendre számára fontos és hasznos fejlesztés részese lesz a város.
A parkolás különösen a belvárosban kritikus probléma, melynek megoldása nagyon fontos. Amikor a projekthez 50 és 100 közötti parkolóhellyel rendelkező területet kerestek,
a polgármester a Duna-korzót javasolta, mely az itt élők és a turisták számára is a legfrekventáltabb hely, ahol a legnagyobb szükség van erre a fejlesztésre.
A parkolásirányítási rendszert a Duna-korzón, a Bolgár utcai parkoló közelében elhelyezett kijelző leleplezésével avatták fel. Innen városnéző kisvonat szállította a vendégeket a Városházára, ahol a ZTE képviselői kivetítő segítségével mutatták be a rendszer működését.
Hogy a parkolóhely éppen szabad vagy foglalt, azt az aszfaltba süllyesztett érzékelők továbbítják rádiós úton először a jeleket összegyűjtő három alállomás felé, a feldolgozást végző, központi alkalmazás felé, amely végül a felhasználóhoz juttatja az információt. A szabad helyek számáról egyrészt az út mentén elhelyezett digitális kijelző tájékoztat, másrészt a projekt Google Play áruházból díjmentesen letölthető mobil alkalmazása a Google térkép segítségével a szabad parkolóhelyre vezeti az autóst.
forrás: szentendre.hu, MTI