Már egy évtizede is annak, hogy megépült Szentendre legújabb temploma a belvárosban, a Bükkös-patak partjánál. Az Evangélikus templom és parókia építése még 2003 szeptemberében kezdődött meg, átadására és felszentelésére 2004. augusztus 21-én került sor.
Az új épületegyüttes tervezésének és építésének gondolata azután merült fel, hogy a korábban itt álló, még 1950-ben épült fél évszázados, részben használt anyagokból felhúzott épület az ezredforduló környékére igen rossz állapotba került. 1998-ban a gyülekezet a felújítás mellett döntött, ám látva ennek hatalmas költségeit, Szebik Imre püspök úr javaslatára inkább a romos épület bontása, és egy teljesen új templom tervezése mellett határozták el magukat. A pályáztatás, terveztetés és az építtetés feladatait is az erre létrehozott Rosa Lutheri Alapítványra bízták.
Fotó: Építészfórum
A szentendrei evangélikus templom és gyülekezeti központ története még 2000-ben kezdődött, ebben az évben írtak ki ugyanis egy meghívásos építészeti tervpályázatot, melynek célja az volt, hogy
a patak parti telken szinte észrevehetetlenül megbúvó, az ötvenes években bontott anyagokból épített, kicsi és szerény gyülekezeti ház helyén templom, lelkészi hivatal és lelkész-lakás építészeti kialakítására adjon megoldási javaslatot.
Az igencsak erős, neves építészeket felvonultató mezőnyben végül Kocsis József Ybl-díjas szentendrei építész és alkotótársai - Kocsis Barnabás, Kocsis Gáspár és Kutasi Attila - lettek a befutók. Ők kapták meg a lehetőséget arra, hogy megtervezzék a város legújabb templomát. A kivitelezéshez szükséges források előteremtése után kezdődhetett meg maga a tervezési fázis, 2003 szeptemberében pedig az építkezés.
Az elkészült objektum kiválóan illeszkedik a városszövetbe: megfelelően kihasználja a terület adta lehetőségeket, méreteiben is tökéletesen beépül a belvárosi, alacsony házak sorába, miközben egy új teret hoz létre a Bükkös-part-Apor híd-Dumtsa Jenő utca csomópontjában.
Galéria: Evangélikus templom és parókia (5 kép)
Fotó: Építészfórum
A templom fennállásának tizedik évfordulóján rendezett istentiszteleten az igehirdető D. Szabó Imre nyugalmazott püspök volt.
Az épületről további érdekességeket itt, fotókat pedig itt találhattok. Ha az egyházközösségről szeretnétek többet megtudni, kattintsatok ide!