A két évvel ezelőtt elültetett negyvennégy darab, fiatal fát a város más részeire telepítik át.
2013 október-novemberében ért el mobilgát-projekt abba a szakaszba, hogy a kertészeti munkákat is elvégezhessék a szakemberek. A korábban a korzón álló, igencsak idős, és az évek során balesetveszélyessé vált fasor helyére 44 darab Juharlevű platánt (Platanus acerifolia) ültettek. Az azóta eltelt két év alatt szépen növekedésnek indultak a facsemeték, mára azonban kiderült: túl sűrűn lettek ültetve, fajtájukból adódóan (ideális körülmények között akár 40-45 méteres magasságot is elérhetnek) ki fogják nőni a helyüket. Az egyébként viszonylag gyorsan növő, várostűrő fák áthelyezéséről a Szentendre és Vidéke legfrissebb számának utolsó oldalán cikkeztek. Ebből kiderül, hogy azért döntöttek a csere mellett, mert
a dunai panorámát ez a növényfaj veszélyeztetni fogja. A fák metszése rendkívül munkaigényes és költséges.
Hogy ne kelljen a gyakori metszéseket elvégezni és a fák is megfelelően növekedhessenek, szintén platánfákat, de nem az alapfajt, hanem ennek a gömb változatát (Platanus acerifolia 'Alpens Globe') fogják telepíteni. A korábbi 44 darab helyett viszont ennek csak a felét. Ezek a fák idővel kisebb termetűek lesznek (maximális magasságuk kb. 6-8 méter), koronájukat pedig lapított gömb formára növesztik. Ebből adódóan minimálisan kell csak a lombkoronát metszéssel alakítani.
A történet pozitív oldala, hogy a korábbi platánokat nem vágják/dobják ki, koruknál fogva még könnyen átültethetők. A tervek szerint az alábbi helyekre kerülhetnek belőlük csoportosan, vagy szoliter formában:
- Bolgár utcai parkoló
- Postás-strandon lévő nyárfák helyére
- Püspökmajori-lakótelep több helyszínére: Széchenyi téri játszótérrel szemben, Kálvária úton a Coop üzlet melletti részen
- Vasúti villasor - Kőzúzó utca sarkán lévő parkolóba
Egy kérdés azonban felmerül:
Nem lehetett volna eleve olyan fajtát választani, mely a Dunakorzó adottságaihoz is illeszkedik?
Hiszen azért egy kis utánjárással kideríthető, hogy a közönséges platán bizony nem alacsony termetéről vált ismertté. Elég, ha csak a Margitsziget több száz éves példányaira, vagy a balatonfüredi Tagore-sétány fáira gondolunk.
forrás: Szevi